aptekamazury.pl |
Dzień dobry :)
Dziś chciałabym poruszyć problem, który niestety czasami dotyczy i mnie. Chodzi mianowicie o obcierające obuwie. Pokażę Wam, w których miejscach najczęściej obcierają nas buty, dlaczego tak się dzieje, no i co najważniejsze, jak można temu szybko i w łatwy sposób zaradzić. Mam nadzieję, że uda mi się wyczerpać temat maksymalnie :)
Dziś chciałabym poruszyć problem, który niestety czasami dotyczy i mnie. Chodzi mianowicie o obcierające obuwie. Pokażę Wam, w których miejscach najczęściej obcierają nas buty, dlaczego tak się dzieje, no i co najważniejsze, jak można temu szybko i w łatwy sposób zaradzić. Mam nadzieję, że uda mi się wyczerpać temat maksymalnie :)
Podstawową przyczyną obcierającego obuwia jest niestety nie wina źle skonstruowanych butów, ale budowa naszych stóp, na którą tak naprawdę nie mamy większego wpływu. Gdzie najczęściej występują obtarcia? Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam te miejsca. Narażona jest na nie przede wszystkim tylna część kostki, na której często występuje zgrubienie nazywane przez wielu "kurzą stopką". To zgrubienie też zazwyczaj ulega podrażnieniu. Drugim wrażliwym punktem na stopie są okolice dużego palca, które obtarciu ulegają często w przypadku noszenia balerinek i butów na obcasie.
Jeżeli chodzi o obtarcia występujące w okolicach palców, to w tym przypadku również najpopularniejsze wydają się być przyklejane żelowe i silikonowe wkładki. Niektórzy natomiast lubią sobie przykleić po prostu najzwyklejszy plaster (do buta lub na nogę), ale niestety ten sposób nie jest zbyt trwały. Plaster bowiem bardzo szybko się odkleja i niszczy. Niezbyt ładnie również wygląda on przyklejony do stopy i wystający z buta. O wiele lepiej maskujące są mimo wszystko silikonowe lub żelowe wkładki i je też polecam.
Co zrobić kiedy nie chcemy, by but nas obtarł? Najlepszym sposobem (może mało wiarygodnym dla niektórych) jest nasączenie tylnej części buta spirytusem lub denaturatem. Należy chwilę odczekać aż materiał się nawilży i zmięknie, a następnie rozbić go najzwyczajniejszym w świecie młotkiem :) Żeby but dopasował się do naszej stopy po tym zabiegu warto go ubrać, dobrze zawiązać (zapiąć) i posiedzieć w nim aż do ponownego stwardnienia zmiękczonej części buta. Wtedy dopasuje się on bezpośrednio do naszej nogi.
Drugie rozwiązanie to zapiętki, silikonowe, żelowe czy skórzane, o których była już mowa w poście dotyczącym spadających butów. Dzięki nim noga nie ma bezpośredniego kontaktu ze sztywną i obcierającą częścią buta, a opiera się na miękkiej, wygodnej wkładce.
lidl.pl |
kdc.pl |
|
Niektórzy też, by ustrzec się otarć starają się rozchodzić buty w domu ubierając do nich dodatkową grubą skarpetę. W ten sposób but zawsze trochę się rozejdzie. Według mnie, to jednak zbyt ryzykowny sposób, gdyż nigdy nie mamy pewności, jak zachowa się materiał, z którego obuwie zostało wykonane i potem może się okazać, że po takim rozciąganiu buty "rozejdą" aż nadto.
Kiedy możemy mieć pewność, że but nas obetrze? W przypadku balerinek czy też obuwia na obcasie możemy liczyć się z otarciami wtedy, kiedy ubierzemy je na gołą stopę. Noga bowiem zaczyna się pocić, co sprawia że nasza skóra mięknie i staje się bardziej podatna (wrażliwa) na otarcia i podrażnienia. Awaryjnie warto mieć przy sobie kawałek plastra, by trochę załagodzić skutki otarć. Jeżeli już pęcherz się nam utworzy, to nie polecam zdzierania na siłę otartej skóry. Bąbel można przebić zdezynfekowaną igłą, wycisnąć z niego wodę, odkazić i tak zostawić. Dzięki temu rana szybciej się zagoi.
Starajcie się zawsze kupować obuwie w Waszym rozmiarze, nie za duże i nie za małe (z nadzieją, że się rozchodzi). Czasem wydaje nam się, że but może trochę uciskać lub mieć 0,5 cm luzu. Luz w przypadku adidasów jak najbardziej, ale w balerinkach czy szpilkach odradzam takie eksperymenty, gdyż zakończą się otarciami.
A może macie jeszcze jakieś swoje sposoby na obcierające obuwie? Chętnie się dowiem, jak można temu inaczej zaradzić :)
Słyszałam o smarowaniu podatnych na otarcia miejsc na stopach wazeliną? Nie wiem , nie sprawdzałam ale kiedyś coś takiego obiło mi się o uszy ;) c
OdpowiedzUsuńMoże ktoś jeszcze słyszał o tym sposobie ? :P
ja słyszałam :D
UsuńMoja mama tak robi i zawsze się jej sprawda :D
Smaruje tę część buta, która obciera i chodzi w skarpetce w tych butach :)
Świetny tekst, właśnie takiej informacji szukałem, przetestuję ten denaturat i młotek - mam nadzieję, że pomoże na moje butki, prawy ok a lewy niestety, no ale zapaliłaś światełko nadziei, że jednak pochodzę :-) Dzięki!
OdpowiedzUsuńZatem życzę powodzenia :-)
Usuńa czy Nike Air Force mogę tak potraktować spirytusem? nic się z nimi nie stanie? i gdzie uderzać młotkiem? w środku czy na zewnątrz?
OdpowiedzUsuńJeśli wnętrze buta jest skórzane to można spróbować, na pewno but nie ulegnie zniszczeniu, a młotkiem uderzamy od wewnętrznej strony oczywiście.
UsuńWarto dodać, że musi to być skóra naturalna (nie sztuczna) i że zawsze robimy to na własną odpowiedzialność. Osobiście uważam że 50 gr spirytusu z 50 gramami wody oligoceńskiej, zaaplikowanej doustnie, zdecydowanie bardziej pomaga na niewygodnie buty. ;)
UsuńOczywiście, słuszna uwaga, skóra musi być naturalna, inaczej się nie podda naszym zabiegom. A może po prostu trzeba dobrze zmierzyć but, nim się go kupi?:-)
Usuńa w co ubrać but?
OdpowiedzUsuńkupiłem buty Ryłki (trzewiki męskie) jak stoję buty są doskonałe, wygodne, właściwy rozmiar, nigdzie nie uwierają ale katastrofa zaczyna się jak wychodzi się na ulicę. OBCIERAJĄ PIETY !!!!!! Co z tym zrobić ???
OdpowiedzUsuńPolecam tzw. zapiętki, które wkleja się do buta od wewnątrz. Można kupić zapiętki silikonowe lub skórzane (są bardziej miękkie), dostanie je Pan w sklepie obuwniczym, supermarketach, kiedyś widziałam również w Rossmannie. Pomogą na pewno ! Pozdrawiam :)
Usuńa jesli te zapietki tez nie pomagaja co zrobic ..? mnie zaczelo obcierac dopiero po ktoryms razie zalozenia buta i co przestac je nosic .. ?? ktos mowil o dezedorancie ze trzeba napsikac wtedy one sie rozchodza od srodka to prawda ??
UsuńMożna nawilżyć miejsce alkoholem, ale to się sprawdza tylko w przypadku obuwia z prawdziwej skóry. Czasem but obciera po pewnym czasie, bo np. zmienił się kształt stopy - grubsza skarpeta, zbyt cienka skarpeta, opuchnięta stopa np. w wyższych temperaturach... itp. Czasem warto odczekać aż otarcie się zagoi i ponownie spróbować założyć obuwie.
Usuńmnie szpilki obcierają pod kostką z zewnątrz.. nie wiem co zrobić.
OdpowiedzUsuńEvessna.blogspot.com
Proponuję zapiętki i niereklamowanie się tutaj :)
UsuńA zamiast spirytusu to mógłby być ocet np. jabłkowy , bo obecnie w domu nie mam spirytusu?
OdpowiedzUsuńJa bym nie ryzykowała octu ze względu na zapach ... można spróbować wódką :)
UsuńDzień dobry,
OdpowiedzUsuńa jeśli balerinki cisną/obcierają na wierzchu stopy, nad kciukiem, tam gdzie konczy się but? Jakiś sposob? Dziekuje!
Proponuję czymś podkleić wnętrze buta, może zwyczajny plaster wystarczy? Czasem buty są wykonane ze sztucznych tworzyw, które podrażniają skórę np. w efekcie podwyższonej temperatury, która panuje we wnętrzu obuwia. Proponuję też nie ubierać obuwia na gołą stopę, lepiej założyć mini skarpetki, dziś na rynku są tysiące rodzajów stopek, które po założeniu obuwia są w zasadzie niewidoczne.
UsuńPozdrawiam :)
Mój tata był szewcem i zawsze kiedy ludzie przychodzili do niego z obcierającymi lub zbyt ciasnymi butami, to rozbijał je na specjalnym kopycie i było po problemie. Gorzej było z butami roboczymi, które charakteryzowały się inną budową. Z tego, co wiem dziś są robione nowoczesne buty robocze, które są bardzo wygodne dla pracowników. Wystarczy tylko przejrzeć ofertę lub wybrać się do sklepu.
OdpowiedzUsuńDzień dobry,
OdpowiedzUsuńdziękuję za post. Mam następujący problem – świeżo kupione i dwa razy noszony już but z naturalnej skóry zaczął mnie bardzo silnie obcierać po zewnętrznej stronie kostki, aż pojawił się krwiak. Czy sądzisz, że posmarowanie alkoholem (buta, nie kostki:)) powinno również pomóc? w miejscu obcierania zaczyna się chyba skóra (z zewnątrz) i drewniany(?) fragment buta. Pzdr.
Alkohol zmiękcza skórę naturalną, więc nie zaszkodzi spróbować :)
Usuń