czwartek, 26 stycznia 2012

Post dla biegaczy i nie tylko - PRONACJA

menshealth.pl

Witajcie :)
Dzisiaj poruszę temat dość ważny dla biegaczy, który mam nadzieję pomoże Wam  doborze prawidłowego obuwia do biegania. Informacje te jednak przydarzą się również osobom, które nie uprawiają sportów, a chcą się dowiedzieć, czy ich stopa jest prawidłowo zbudowana.
Na początek wyjaśnię kilka podstawowych pojęć związanych ze sposobem poruszania się naszych stóp.
1. PRONACJA - najprościej można ją określić jako sposób, w który nasza stopa obraca się do wewnątrz przy pierwszej fazie kontaktu z podłożem. Jest to część naturalnego ruchu, którego celem jest amortyzacja wstrząsów przez podudzie i wynika on z indywidualnej budowy stawu skokowego. Pronacja pomaga również stopie „rozpoznać” na jakim typie podłoża się znajduje poprzez odpowiednią stabilizację i dostosowanie jej do rodzaju terenu. 
2. NADPRONACJA - jest to nadmierny ruch stopy do wewnątrz. Pięty w przypadku stóp pronujących często odstają od linii prostej na zewnątrz. W przypadku mocnego pronowania buty zużywają się w charakterystyczny sposób: ich podeszwy wypychane są na zewnętrzną część stopy. 
3. SUPINACJA (NADSUPINACJA)w tym przypadku ciężar naszego ciała przenoszony jest głównie na zewnętrzną krawędź stopy. To zjawisko jest jednak rzadko spotykane. Obuwie osób z tą wadą często jest bardzo przetarte na zewnętrznej części pięty, a cały wierzch buta bywa przesunięty na zewnątrz.

Tak najprościej można przedstawić te zjawiska na widoku z góry:
952_stopy3.jpg
bieganie.pl

A tak na widoku z tyłu:

NATURALNA PRONACJA
runblog.pl

NADPRONACJA

runblog.pl
SUPINACJA (NADSUPINACJA)
runblog.pl
Jak najprościej sprawdzić, czy nasza stopa jest prawidłowo zbudowana? Wystarczy zrobić prosty test wodny, do którego potrzebna będzie nam kartka papieru, woda, nasza stopa i coś do pisania. Wystarczy odbić mokrą stopę na kartce papieru i ją lekko obrysować. Uzyskany w ten sposób kształt pozwoli nam ocenić na podstawie powyższego widoku stóp z góry, do której z nich zalicza się nasza. Dzięki temu wybierając buty do biegania będziemy wiedzieć, czego szukać i jakiej amortyzacji w obuwiu potrzebujemy, by uniknąć kontuzji. Jeżeli powiemy sprzedawcy w sklepie, że nasza stopa dość mocno pronuje, to będzie dla niego znak, że wymagamy obuwia maksymalnie trzymającego lub sztywnie amortyzującego. Sztywne buty amortyzujące zapewniają bowiem stabilność i amortyzację, a buty maksymalnie trzymające to najbardziej stabilne z dostępnych butów.

Oto link do filmu, na którym możecie zobaczyć, jak wygląda taki mokry test:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę o pisanie przemyślanych komentarzy

Podobne wpisy